Strona główna
| niedziela, 19 maja 2024| Imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban|
 
 

Lokalna Organizacja Turystyczna ROZTOCZE

Turystyka
Informacja turystyczna
Noclegi
Noclegi -rezerwacje (cały świat)
Agroturystyka
Gastronomia
Szlaki rowerowe
Szlaki piesze
Spływy kajakowe
Stadniny koni
Ścieżki Edukacyjne
Rozkłady Kolej, PKS, BUS
Biura turystyczne
Organizacje
Grupa PGR
Menu witryny
Strona główna
O serwisie
O regionie
Wydawnictwa
Przewodnik
Roztoczańskie tematy
Atrakcje
Etnografia
Ekologia
Galeria zdjęć
Szukaj
Kontakt
Linki
Księga Gości
Mapa serwisu
Z poradnika grafomana
Mapy miejscowości
Zamość
Szczebrzeszyn
Zwierzyniec
Krasnobród
Susiec
Tomaszów Lubelski
Kultura
Zamość i Roztocze

Prezentacja
Advertisement
Kraśnik Drukuj
kras_herb.jpg
Miasto położone na skraju Roztocza Zachodniego, na terenie Wzniesień Urzędowskich, przy dawnym szlaku prowadzącym ze Śląska i Gór Świętokrzyskich do Włodzimierza i Kijowa. W 2 pot. XIV w. należało do Gorajskich. W 1377 r. król Ludwik Węgierski potwierdził własność i nadał Kraśnikowi prawo niemieckie (średzkie) w miejsce polskiego. W 1403 r. istniał tu kościół parafialny pw. św. Pawła. Przed 1410 r., jako posag Anny z Goraja, miasto przechodzi w ręce Tęczyńskich. To oni doprowadzili je do rozkwitu. Od 1558 r. właścicielami miasta byli książęta Olelkiewicze-Stuccy, a później Radziwiłłowie. W 1604 r. miasto kupuje hetman wielki koronny Jan Zamoyski, włączając je do Ordynacji Zamojskiej, w skład której wchodzi do 1866 r. Miasto wielokrotnie niszczyły pożary, z których największy wzniecili Szwedzi w 1657 r. W 1813 r. spłonęło 3/4 zabudowy i ratusz, a w 1861 r. drewniane podcieniowe domy wokół rynku, odbudowane po poprzednim pożarze.

Od XIV w. miasto otoczone było watami. Na ich miejscu ok, 1465 r., z inicjatywy Jana Tęczyńskiego, powstały ceglano-kamienne mury obronne z dwiema bramami: Lubelską i Sandomierską. Rozebrano je w 2 pot. XIX w. Dodatkowymi punktami oporu były kościół otoczony wysokim murem i zamek. Ten ostatni powstał już w XIV w. na ptn.-zach. od miasta, na górze otoczonej mokradłami. Była to czworoboczna budowla z kamienia i drewna. Na jego dziedzińcu stała kaplica pw. Matki Bożej Loretańskiej. Już w 1646 r. zamek chylił się ku upadkowi, a w 1657 r. zosta) doszczętnie zniszczony przez Szwedów. Jego pozostałości rozebrano w l pot. XVIII w.

W 1914 i 1915 r. w okolicach miasta miały miejsce ciężkie walki austriacko-rosyjskie.

Dla poprawy zaopatrzenia frontu Rosjanie zbudowali linię kolejową Lublin - Rozwadów, którą oddano do użytku w dniu 31 XII 1914 r. W latach 1937-1938, w ramach tworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego, wzniesiono na pin. od miasta, w lesie (Budzyń) zakład zbrojeniowy. Miał on wytwarzać amunicję artyleryjską, ruszyła jednak tylko produkcja zapalników. Zakład przejęli Niemcy, produkowano tu części do samolotu „Heinkel". W 1942 r. utworzono w Budzyniu obóz koncentracyjny. Zginęło w nim 8 tyś. ludzi.

Od 1964 r. funkcjonuje Kraśnickie Towarzystwo Regionalne, w mieście działa także Muzeum Regionalne. Warto wspomnieć jeszcze o istniejącej tu, jednej z trzech w Polsce, Wiosce Dziecięcej


 Zabytki:

l. Kościół i klasztor kanoników regularnych. Kanonicy zostali sprowadzeni z Krakowa w 1468 r. przez Jana Tęczyńskiego i przebywali tu do kasaty klasztoru w 1864 r. Od tego czasu kościół znajduje się w rękach księży świeckich. Zespół klasztorny, otoczony murem, znajduje się na płn.-zach. od rynku. Tworzą go następujące budowle:

- kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Augustyna Pierwszy, drewniany, kościół pw. św. Pawia spłonął w połowie XV w. Już kilka lat później, przed 1469 r., staraniem tutejszego proboszcza ks. Jana Kalińskiego herbu Topór, rozpoczęto budowę nowej, murowanej świątyni. Po wzniesieniu gotyckiego prezbiterium i zakrystii (zachowane do dziś) przekazano je w 1469 r. kanonikom regularnym, którzy wznieśli nawę. W latach 1527-1541, z inicjatywy Jana Gabriela Tęczyńskiego, dokonano przebudowy świątyni w stylu gotycko-renesansowym. Podwyższono wtedy prezbiterium, przekrywając je nowym sklepieniem gotyckim i wieńcząc renesansowym szczytem. Nawę przekryte również nowym, gotyckim sklepieniem i zbudowano grobowe kaplice Tęczyńskich. Tradycja głosi, że przy budowie kościoła pracowali jeńcy tatarscy. Do dziś w portalu pod wieżą zegarową widoczna jest kamienna głowa Tatara w turbanie. W 1609 r. wzniesiono kaplicę Bractwa Różańcowego. W 1657 r. kościół został zrabowany i częściowo spalony przez Szwedów - zawalił się szczyt nad nawą główną (od zach.). Odbudowano go w stylu barokowym. W XVIII i XIX w. świątynia była trzykrotnie restaurowana po pożarach, a w 1825 r. obniżono dach.

Trasy samochodowe
We wnętrzu możemy obejrzeć ołtarze i nagrobki będące dziełami sztuki najwyższej klasy. Imponująco wygląda późnorenesansowy ołtarz główny (ok. 1620-1631). W nim dwa obrazy: Matki Bożej Kraśnickiej z Dzieciątkiem (z l pot. XVII w.) i - na zasuwie - Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (z 2 pot. XVIII w.). Po lewej stronie ołtarza późnorenesansowy nagrobek Jana Babtysty Tęczyńskiego (zm. 1563 r.) ufundowany ok. 1605 r. przez Jana Zamoyskiego dla uczczenia pamięci zmarłego i jego narzeczonej Cecylii Waza, królewny szwedzkiej. Jan Babtysta poznał Cecylię, bawiąc jako poset w Sztokholmie i uzyskał zezwolenie na ślub od jej brata i króla Eryka XIII. Gdy wracał do kraju został pojmany przez Duńczyków i zmarł w niewoli w Kopenhadze. Jego zwłoki przywieziono do Kraśnika. Prezbiterium zdobią również przepiękne, renesansowe stalle z l ćw. XVII w., z obrazami śś. kanoników regularnych na zapieckach. W kościele znajduje się 9 ołtarzy bocznych. W prezbiterium dwa ołtarze rokokowe (2 poi. XVIII w.). W lewym obraz św. Michała Archanioła, a w prawym obraz Matki Bożej (z XVII w.). W nawie, przy ścianie tęczowej, dwa ołtarze późnobarokowe (z końca XVIII w.). Po lewej z obrazem św. Anny Samotrzeć (z XVIII w.), a po prawej Serca Pana Jezusa. Przy pierwszej parze filarów: z lewej z obrazem św. Antoniego Padewskiego, po prawej św. Józefa z Dzieciątkiem (z XVII w., na zasuwie św. Błażej). Przy drugiej parze filarów: z lewej z obrazem św. Mikołaja, po prawej św. Marii Magdaleny. Całości dopełnia renesansowy nagrobek Andrzeja Kośli (zm. 1589 r.), wychowawcy Aleksandra i Jana Szymona Olelkiewiczów - Stuckich oraz marmurowy ołtarz, upamiętniający tysiąclecie Chrztu Polski.

Po obu stronach kościoła znajdują się cztery kaplice: Matki Bożej Nieustającej Pomocy (dawniej Bractwa Różańcowego), dobudowana do nawy pid. w 1609 r. z ołtarzem wczesnobarokowym sprzed 1631 r.; dwie kaplice grobowe Tęczyńskich, usytuowane po dwóch stronach chóru muzycznego (z ok. 1540 r.) z renesansowymi nagrobkami Stanisława Gabriela Tęczyńskiego (zm. 1550 r.) i Jana Gabriela Tęczyńskiego (zm. 1553 r.) oraz późnobarokowymi ołtarzami (2 pół. XVIII w.) -od płn. św. Tekli i od ptd. Wniebowstąpienia Pańskiego; i kaplica Chrystusa Ukrzyżowanego, powstała w XIX w. przez wydzielenie części skarbca, z ołtarzem późnobarokowym z pocz. XIX w.

Ozdobą kościoła jest również polichromia, kilkakrotnie przemalowywana i restaurowana, malowana od XVII w. We wnętrzu znajdują się także trzy duże obrazy, pochodzące z warsztatu Tomasza Dolabelli, upamiętniające zwycięstwo świata chrześcijańskiego nad Turkami w bitwie pod Lepanto w 1571 r. Warto zwrócić uwagę na cztery późnobarokowe, intarsjowane konfesjonały i ławki z XVIII w. oraz renesansową ambonę, do której wejście prowadzi przez kamienny portal z 1541 r.

- klasztor budowany w trzech etapach: na przełomie XV i XVI w., w l pot. XVII w. i ok. 1737 r. Jest to budowla barokowa z fragmentami gotyckimi i renesansowymi, założona na rzucie litery L, usytuowana na ptn.-wsch. od kościoła i połączona z nim murowanym łącznikiem. W latach 1907-1917 dobudowano wieże zegarowa. W budynku klasztoru utworzono współcześnie muzeum oręża, część euspozycji znajduje się w iiinym nucJstu, nztba pi/.i.jić \ww dalej waród cabullowan Kraśnika ulicą Kościuszki (w stronę Annopola). Kierunek do muzeum wskaże drogowskaz.

-dzwonnica usytuowana na osi kościoła i włączona w obwód muru otaczającego klasztor. Wzniesiona przed 1682 r. Na niej dzwony z 1758 r. i 1845 r.

- klasycystyczna kaplica św. Jacka, zbudowana w końcu XVIII w. na planie trójkąta (!).

- mur otaczający klasztor wzniesiony w l pot. XVII w. z bramą wjazdową od wsctl. Przy murze, od strony wewnętrznej (wsch.) znajdują się dawne zabudowania gospodarcze, a od płn. nowy budynek szkolny. Na terenie klasztornym zobaczyć można pomniki: powstańczy z 1863 r., ofiar II wojny światowej i poległych żołnierzy z 24 Pułku Ułanów Kraśnickich gen. Mączka. 2. Dawny kościół szpitalny pw. św. Ducha, obecnie rektoralny. Pierwotny kościół drewniany, wraz ze szpitalem, ufundował w 1531 r. Jan Gabriel Tęczyński. Obecnie istniejący, murowany, barokowy powstał w latach 1758-1761 z fundacji Klemensa Zamoyskiego, ówczesnego ordynata lub jego matki Teresy Zamoyskiej. Wnętrze ma jednolity rokokowy wystrój z czasów budowy świątyni.

3. Dwie synagogi (przy ul. Bożniczej) wzniesione w XVII w. Położone obok siebie przy dawnej ul. Żydowskiej, zdewastowane w czasie okupacji niemieckiej, a po 1945 r. przerobione na magazyny. Pierwsza barokowa, na rzucie zbliżonym do kwadratu, z drewnianym, pozornym sklepieniem kolebkowym i polichromią z XIX-XX w. Druga, na rzucie prostokąta, z zachowaną bimą i niszą na rodały w ścianie wsch.

4. Wzgórze zamkowe niegdyś otoczone mokradłami i stawami. Jest ono położone na płn.-zach. od rynku (przy. ul. Festiwalowej, za amfiteatrem). Od wzgórza kościelnego oddziela je głęboki parów. Z zamku, którego plan zbliżony byt do kwadratu, nie zachowało się wiele. Na powierzchni wzgórza nie widać już nic, natomiast jego wnętrze kryje fundamenty. Z trzech stron zachowały się jeszcze zarysy fos.

Z Kraśnika jedziemy drogą nr 74 do Olbięcina. Skręcamy w lewo szosą do Stalowej Woli (droga 855). Przed nami bardzo malowniczy odcinek. Mijamy Zdziechowice. Dalej Zaklików (57 km, por. opis miejscowości). Skręcamy w lewo, jadąc drogą nr 857 wiodącą płn. skrajem Lasów Ja-nowskich. Docieramy do Modliborzyc (por. opis miejscowości). Tu udajemy się w prawo (droga nr 19) z powrotem do Janowa Lubelskiego (65 km).

=====================================

Autor: Artur Pawłowski

ROZTOCZE
Puszcza solska, lasy janowskie i wyżyna wołyńska (część polska)

PRZEWODNIK turystyczny

Wydanie II
Warszawa 2000

Linki:





« wstecz

Biuro Turystyczne QUAND - wycieczki na Ukrainę, po Roztoczu

roztocze sklep księgarnia mapy przewodniki ukraina lwów

Pogoda na Roztoczu
Informacja Tur.

Współpraca

Roztocze na FB
Media


Księgarnia
Reklamy
Kliknij tu...
Kliknij tu...
Licznik odwiedzin
Odwiedziło nas: 12347378 odwiedzających
 
Góra Góra